Committees List

Current policy committees

Access to Justice / Pro Bono Law Committee
Chair: Elizabeth Shearer
Deputy Chair: Stephen Herd

Accident Compensation / Tort Law Committee
Chair: Michael Garbett
Deputy Chair: Luke Murphy

Alternative Dispute Resolution Committee
Chair: Toby Boys
Deputy Chair: Paul Coves

Banking and Financial Services Law Committee
Chair: Michael Anastas
Deputy Chair: Karla Fraser

Children's Law Committee
Chair: Damian Bartholomew
Deputy Chair: Kate Grant

Competition and Consumer Law Committee
Chair: Kathryn Finlayson
Deputy Chair: Tanja Mitic

Criminal Law Committee
Chair: Rebecca Fogerty
Deputy Chair: Ken MacKenzie

Domestic and Family Violence Committee
Chair: Deborah Awyzio
Deputy Chair: Tracey de Simone 

Elder Law Committee
Chair: Rebecca Anderson
Deputy Chair: Madeline Walsh

Family Law Committee
Chair: Kathy Atkins
Deputy Chair: Margie Kruger 

First Nations Legal Policy Committee
Chair: Ivan Ingram

Human Rights and Public Law Committee
Chair: Dan Rogers
Deputy Chair: Emma Phillips

Health and Disability Law Committee
Chair: Margaret Arthur
Deputy Chair: Karen Williams

Industrial Law Committee
Chair: Kristin Ramsey
Deputy Chair: Giri Sivaraman 

Insolvency and Reconstruction Law Committee
Chair: Scott Butler

Litigation Rules Committee
Chair: Andrew Shute
Deputy Chair: Andrew Smyth

Mining and Resources Law Committee
Chair: James Plumb
Deputy Chair: James Minchinton

Not for Profit Law Committee
Chair: Andrew Lind
Deputy Chair: Paul Paxton-Hal

Occupational Discipline Law Committee
Chair: Calvin Gnech
Deputy Chair: Andrew Forbes

Planning and Environment Law Committee
Chair: Michael Connor

Privacy and Data Law Committee
Chair: Anna Sharpe
Deputy Chair: Adrian McCullagh

Property and Development Law Committee
Chair: Matthew Raven
Deputy Chair: Kim Teague

Revenue Law Committee
Chair: Duncan Bedford
 Deputy Chair: David Stitt

Succession Law Committee
Chair: Angela Cornford-Scott
Deputy Chair: Chris Herrald

Water and Agribusiness Law Committee
Chair: Brian Healey
Deputy Chair: Alex Ramsey

Construction and Infrastructure Law Committee
Chair: Ross Williams
Deputy Chair: Samantha Cohen

Franchising Law Committee
Chair: Derek Sutherland
Deputy Chair: Simone Pentis

Technology and Intellectual Property Law Committee
Chair: Ben Thorn
Deputy Chair: Ben Coogan